27 października 2020
Automatyczny pomiar ciśnienia atmosferycznego – komputerowy barometr
Oprogramowanie do pomiaru ciśnienia atmosferycznego.

Pewnie każdy zastanawiał się wiele razy, czy moglibyśmy wykonywać automatyczny pomiar ciśnienia atmosferycznego za pomocą zwykłego komputera PC?  Komputer zamieniony w barometr pokazywałby nam jaka jest aktualna jego wartość. Podpowiadał, jakiej pogody powinniśmy się spodziewać po wyjściu z domu. Moglibyśmy także sprawdzić jak ciśnienie zmieniało się w ciągu ostatnich kilku godzin. Oczywiście, jest to możliwe. Czego będziemy potrzebowali do zbudowania takiego układu?

Czujnik barometryczny – przetwornik ciśnienia atmosferycznego

Pierwszym elementem takiego toru pomiarowego będzie przetwornik ciśnienia atmosferycznego na standardowy sygnał analogowy, stosowany w układach automatyki. W naszym systemie wykorzystaliśmy przetwornik firmy PELTRON. Jest to polski producent specjalizujący się w wytwarzaniu urządzeń do pomiaru ciśnień i przemieszczeń. Zastosowaliśmy przetwornik ciśnienia atmosferycznego PXAtm, który działa w zakresie 900-1100 hPa. Przetwornik zamienia wynik pomiaru ciśnienia na standardowy sygnał prądowy 4-20 mA. Dlaczego wybraliśmy to rozwiązanie? Jedną z zalet przetwornika jest zastosowanie do wyprowadzenia sygnałów przyłącza elektrycznego standardu DIN 43650. Dzięki temu bezpośrednio do przetwornika ciśnienia podłączyliśmy wskaźnik pętli prądowej LoopView. Uzyskaliśmy w ten sposób możliwość odczytu wyniku pomiaru w miejscu, w którym przetwornik jest zainstalowany.
Czujnik barometryczny PXAtm do pomiaru ciśnienia atmosferycznego.

Automatyczny pomiar ciśnienia atmosferycznego za pomocą komputera PC

Do przetworzenia sygnału analogowego, prądowego na wielkość cyfrową, zrozumiałą dla procesora wykorzystaliśmy moduł uniwersalnego wejścia analogowego MOD-1AI firmy ASPAR. Moduł ten posiada wbudowany szeregowy interfejs komunikacyjny RS‑485. Niestety, standardowe komputery PC nie są wyposażone w interfejs przemysłowy RS-485. Aby połączyć układ do pomiaru ciśnienia atmosferycznego z komputerem wykorzystaliśmy konwerter interfejsu USB na RS-485. Dzięki niemu nawiązaliśmy komunikację szeregową pomiędzy komputerem a oddalonym modułem pomiarowym w oparciu o protokół komunikacyjny Modbus RTU.
Komputerowy układ pomiaru ciśnienia atmosferycznego

Barometr – oprogramowanie do automatycznego pomiaru ciśnienia atmosferycznego

Do pełnej zamiany komputera w barometr potrzebne było oczywiście specjalne oprogramowanie. Aplikację do systemu automatycznego  pomiaru ciśnienia  przygotowaliśmy w graficznym środowisku programistycznym LabVIEW. Wynik pomiaru ciśnienia atmosferycznego prezentujemy w formie liczbowej. Do interfejsu użytkownika dodaliśmy element graficzny przypominającego wyglądem mechaniczny barometr wskazówkowy. Jest to element wizualizacji. Na tarczy miernika umieściliśmy ikony symbolizujące różne spodziewane stany pogody. Ułatwiliśmy w ten sposób użytkownikowi korzystanie z barometru i odczytywanie prognozowanej pogody. Z wykresu, który zaprojektowaliśmy obok barometru analogowego, ustalimy tendencję zmian ciśnienia na przestrzeni ostatnich 6 godzin.
Program komputerowy do pomiaru ciśnienia atmosferycznego

Słownik pojęć

Barometr

Jest to przyrząd służący do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego: báros ‘ciężar’, metréō ‘mierzę’.