Moduł HE399RTD200 serii SmartMod+ firmy Horner APG
Moduły HE399RTD200 serii SmartMod+ firmy Horner APG
Konfigurowanie modułów do pomiaru temperatury
Konfiguracja ustawień sieciowych modułu za pomocą przeglądarki internetowej
Konfiguracja ustawień sieciowych pozwala na wprowadzenie adresu IP modułu, maski podsieci i adresu bramy domyślnej. Dzięki temu łatwo skonfigurujemy moduł do pracy w naszym projektowanym systemie pomiarowym.
Niepozorny moduł w obudowie o szerokości 22,5 mm oprócz komunikacji Ethernetowej pozwala na podłączenie do każdego z ośmiu kanałów wejściowych rezystancyjnych czujników temperatury różnego typu. Konfigurując każdy z kanałów wejściowych (Input Type) możemy zdecydować, czy dany kanał ma zostać wyłączony, czy będzie służył do pomiaru rezystancji w zakresie 0÷500 Ω lub 0÷2000 Ω, czy też podłączymy do danego wejścia rezystancyjny czujnik temperatury typu Pt100, Ni100, Pt1000 bądź Ni1000.
Konfiguracja kanałów wejściowych
Po naciśnięciu przycisku „Read” mamy możliwość podglądu wartości zmierzonej na każdym kanale. Program sygnalizuje także za pomocą czerwonej kontrolki graficznej do których wejść nie został podłączony czujnik temperatury bądź element rezystancyjny (Break).
Wyniki pomiarów rezystancji do 500 ohm, do 2000 ohm i temperatury
Pomiar temperatury w oparciu o komunikację MODBUS TCP
Schemat wielokanałowego systemu pomiaru temperatury
Ostatnim elementem wielokanałowego systemu pomiaru temperatury jest oprogramowanie monitorujące. W podstawowej wersji program komputerowy pozwoli nam na wyświetlenie w zadanych odstępach czasu zmierzonych wartości temperatury. Do obserwowania i analizowania zmian temperatury w trakcie monitorowanego procesu czy eksperymentu nieodzownym elementem będzie wykres. Nasze oprogramowanie pozwala na proste i szybkie wybieranie parametrów, które w danym momencie mają być prezentowane na wykresie. Możliwa jest również zmiana koloru, rodzaju i grubości linii na wykresie oddzielnie dla każdego z parametrów. W dedykowanym oprogramowaniu mogą się pojawić dowolne obliczenia matematyczne np. obliczanie wartości parametrów pośrednich, bądź elementy analizy statystycznej np. obliczanie średniej temperatury, odchylenia standardowego itp. Wszystkie zmierzone i obliczone wartości mogą być zapisywane w pliku na dysku komputera.
Program do pomiaru temperatury z wykorzystaniem modułu SmartMod+
Do każdego systemu pomiarowego wybieramy optymalne z punktu widzenia jakości, szybkości i precyzji pomiarów urządzenia pomiarowe. Nasze oprogramowanie przygotowujemy pod indywidualne wymagania zamawiającego. Zawsze dbamy o to, aby nasze programy działały zgodne z Państwa oczekiwaniami.
Słownik pojęć
Modbus TCP - protokół komunikacji sieciowej
Jest to przemysłowy protokół komunikacji cyfrowej bazujący na sieci Ethernet i modelu klient-serwer. Pozwala to na budowanie bardziej rozbudowanych sieci niż w przypadku komunikacji szeregowej Modbus RTU (do 247 modułów).