Pierwszy etap modernizacji polegał na zastąpieniu wbudowanych, mechanicznych układów pomiarowych rozwiązaniami elektronicznymi. Do pomiaru wydłużenia próbki materiału w trakcie testu wykorzystaliśmy indukcyjny czujnik przemieszczenia liniowego LI200P0-Q25LM0-ELIU5X3-H1151 firmy Turck. Czujnik ten pozwala na pomiar przesunięcia liniowego w zakresie 0-400 mm i posiada programowalny zakres pomiarowy ze standardowymi sygnałami analogowymi na wyjściu 0..10 V i 4..20 mA.
Do pomiaru siły działającej w trakcie badania wytrzymałości na rozciąganie zastosowaliśmy czujnik tensometryczny reagujący na rozciąganie typu „S” model M620 firmy UTILCELL o nominalnej czułości 1,9999 mV/V. Do konwersji wyniku pomiaru na sygnał standardowy użyliśmy przetwornika pomiarowego typ CL 72-3I-420-E-M8 firmy ZEPWN, przeznaczonego do współpracy z tensometrycznymi czujnikami ciśnienia, siły i masy, przy pomiarach sił unipolarnych i bipolarnych. Wzmacniacz przetwornika działa w zakresie 0-200 kg i przetwarza zmierzoną wartość na analogowy sygnał prądowy 4..20 mA.
Standardowymi urządzeniami wykorzystywanymi do przetwarzania sygnałów analogowych na wartości cyfrowe z wysokimi częstotliwościami próbkowania są karty pomiarowe. My jednak wybraliśmy inne rozwiązanie, które w przypadku pomiarów z częstotliwością 50 S/s bardzo dobrze się sprawdziło – uniwersalny moduł pomiarowy ADAE42-ETH firmy WObit. Urządzenie to pozwala między innymi na współpracę z czterema czujnikami dysponującymi wyjściem analogowym napięciowym lub prądowym. Do modułu można także podłączyć do dwóch czujników z wyjściem kwadraturowym.
Oprogramowanie do maszyny wytrzymałościowej pozwala na przeprowadzenie eksperymentów związanych z badaniem wytrzymałości próbek na rozciąganie. Wyniki pomiarów czujnika przesunięcia liniowego i czujnika tensometrycznego są prezentowane w formie liczbowej oraz wizualizowane za pomocą elementów graficznych. Przed uruchomieniem eksperymentu należy wprowadzić przewidywany czas trwania testu np. 5 sekund. Po naciśnięciu przycisku „Start”, przez zadany okres, co 20 ms realizowane są pomiary wydłużenia i siły. Zmierzone wartości prezentowane są w postaci wykresu.
Jeśli podobne rozwiązanie sprawdzi się w Twoim laboratorium, to chętnie podejmiemy się jego realizacji.