Stanowisko do testowania szczelności zbiorników

Stanowisko do automatycznego testowania szczelności zbiorników paliwowych

Zbiorniki na płyny wytwarzane z polietylenu wymagają na ostatnim etapie produkcji przetestowania szczelności. Na potrzeby producenta zbiorników opracowane zostało prototypowe stanowisko do testowania w oparciu o komputer mini PC z systemem Windows 10. Do komputera podłączono pojemnościowy ekran dotykowy LCD TFT o przekątnej 7″ i rozdzielczości 800×480 pikseli. Do budowy części pneumatycznej wykorzystano zbiornik ciśnieniowy oraz regulator ciśnienia i zawory elektromagnetyczne odcinające. Pomiary na podstawie których oceniana była szczelność testowanego zbiornika były wykonywane za pomocą czujnika ciśnienia i przepływomierza masowego. System testujący został podłączony do typowej, przemysłowej instalacji sprężonego powietrza

Tester szczelności zbiorników - schemat układu pomiarowo-sterującego.

Poprawne przetestowanie szczelności zbiornika wymaga jedynie podłączenia elementu uszczelniającego z wbudowanym czujnikiem ciśnienia i przewodem pneumatycznym oraz uruchomienia procedury testowej.

Karta pomiarowa Advantech USB-4704

Interfejs pomiędzy komputerem PC a światem zewnętrznym został zrealizowany z wykorzystaniem karty akwizycji danych Advantech USB-4704, która została zainstalowana wewnątrz obudowy modułu testera. Urządzenie dysponuje ośmioma wejściami analogowymi, napięciowymi i przetwornikiem analogowo–cyfrowym o rozdzielczości 14 bitów. Wejścia analogowe pozwalają na pomiar wartości napięcia w przedziale od ±1 V do ±20 V z maksymalną częstotliwością próbkowania 48 kS/s. Na karcie znajdują się także 2 wyjścia analogowe pozwalające na ustawienie napięcia z zakresu 0-5 V z rozdzielczością 12 bitów. Oprócz linii analogowych na karcie znajduje się też 8 wejść i 8 wyjść cyfrowych, zgodnych ze standardem TTL oraz jeden licznik o rozdzielczości 32 bitów. Karta pomiarowa posiada wygodne zaciski śrubowe ułatwiające podłączenie wszystkich przewodów sygnałowych. Wraz z kartą pomiarową dostarczany jest bogaty zestaw sterowników umożliwiających przygotowanie dedykowanej aplikacji w najpopularniejszych językach programowania (m.in. LabVIEW).

Oprogramowanie stanowiska do testowania szczelności

Algorytm testowania szczelności zbiorników został zapisany w specjalnie przygotowanej aplikacji testowej. Operator stanowiska za pomocą ekranu dotykowego i klawiatury ekranowej ma możliwość wprowadzenia niezbędnych parametrów testu, takich jak: czas trwania testu, ciśnienie testowe, granica szczelności. Rozmiary przycisków i ich rozmieszczenie zostały dobrane w taki sposób, aby ułatwić wybieranie poszczególnych opcji bez użycia myszki. Wszystkie wprowadzone parametry testu są zapisywane w pliku i przy następnym uruchomieniu oprogramowania automatycznie wczytywane.

Program w LabVIEW do automatycznego testowania szczelności zbiorników

Uruchomienie testu jest możliwe zarówno z poziomu ekranu dotykowego (przycisk „Start testu”), jak również za pomocą zewnętrznego przycisku monostabilnego „START” znajdującego się na panelu czołowym testera. W trakcie testu wykonywane są poszczególne procedury, a operator jest informowany o bieżącym etapie testu za pomocą kontrolek graficznych. Na ekranie wyświetlane są aktualne wyniki pomiarów ciśnienia i bieżącego przepływu powietrza. Zmiany wartości mierzonych wielkości można obserwować również na wykresie. Po zakończeniu procedury testowej aplikacja wykonuje niezbędne obliczenia i informuje operatora za pomocą graficznej kontrolki na ekranie i fizycznej lampki LED na obudowie testera o wyniku testu (Szczelny OK, Nieszczelny NOK). Po opróżnieniu instalacji stanowisko jest gotowe do podłączenia kolejnego zbiornika.

Stanowisko do automatycznego testowania szczelności zbiorników

Chętnie podejmiemy się współpracy w zakresie przygotowania aplikacji realizującej procedurę testową w oparciu o komunikację z dowolnymi sensorami, aparaturą pomiarową i elementami wykonawczymi. 

Zapraszamy do kontaktu!