W aplikacja związanych z monitorowaniem parametrów procesowych czy środowiskowych bardzo często można spotkać narzędzia pozwalające na ustalanie i kontrolowanie przekroczenia progów alarmowych. Może to być przekroczenie górnego i dolnego dopuszczalnego poziomu lub tak jak w systemach SCADA, z rozróżnieniem dla sygnałów analogowych czterech poziomów alarmowych: LOLO (Very Low) – bardzo niski, LO (Low) – niski, HI (High) – wysoki i HIHI (Very High) – bardzo wysoki. Przekroczenie każdego z tych poziomów powoduje wywołanie odpowiedniej reakcji ze strony oprogramowania. Najczęściej jest to wyświetlenie informacji graficznej na ekranie (np. zmiana koloru kontrolki alarmowej), zdarzenie takie można zaobserwować na wykresie a odpowiednia informacja jest też zapisywana w pliku archiwalnym.
W przypadku wystąpienia zdarzeń wywołujących alarm o znaczeniu krytycznym z punktu widzenia przebiegu procesu czy bezpieczeństwa działania instalacji wykorzystuje się dodatkowe kanały powiadamiania operatorów o zaistniałej sytuacji. W naszych programach stosujemy w takich przypadkach mechanizm zdalnego powiadomienia za pomocą SMS-ów i e-maili.
Powiadomienia SMS
Do wysyłania powiadomień za pomocą wiadomości tekstowych SMS wykorzystujemy funkcjonalności wbudowane w przemysłowe routery GSM. Chcąc wykorzystać popularny router Teltonika RUT956 4G (LTE) jako bramkę SMS-ową należy prawidłowo skonfigurować w ustawieniach narzędzi sieci komórkowej (Mobile Utilities) parametry bramki SMS-owej (SMS Gateway) – Access, Username i Password.
Konfiguracja routera Teltonika RUT956 jako bramki SMS
Po włączeniu funkcji bramki SMS uzyskujemy możliwość wysyłania SMS-ów z komputera PC podłączonego do Internetu za pomocą poleceń POST/GET protokołu HTTP. W instrukcji obsługi routera podana jest przykładowa składnia zapytania pozwalającego na wysłanie dowolnej wiadomości tekstowej SMS na pojedynczy numer telefonu GSM.
Opis składni zapytań protokołu HTTP
W zapytaniu takim oprócz stałych elementów w postaci adresu IP routera (192.168.1.1), loginu (?username) i hasła (&password) można wprowadzić dowolny numer telefonu komórkowego (&number) np. operatora odpowiedzialnego za dany obiekt (0037060000001). Uzyskujemy także możliwość przygotowania i wysłania dowolnej treści samej wiadomości tekstowej (&text). Dzięki temu nasze oprogramowanie umieszcza w treści wiadomości SMS wszystkie najważniejsze informacje pozwalające operatorowi na przeanalizowanie sytuacji alarmowej i podjęcie odpowiednich działań. Na rysunku poniżej przedstawiona została przykładowa treść powiadomienia SMS. Wiadomość ta zawiera informacje o rodzaju alarmu („Alarm Lo”), datę i godzinę wygenerowania alarmu („Data”, „Godzina”), miejscu wykonania pomiaru („Miejsce”), rodzaju i wartości zmierzonego parametru („Parametr: Temp”) i zadanym poziomie progu alarmowego, który został przekroczony (’Poziom alarmu: AL Lo”).
Przykładowa treść powiadomienia SMS
Powiadomienia e-mail
Przykładowy e-mail z informacjami alarmowymi
Wysłany automatycznie e-mail zawiera (podobnie jak w przypadku SMS-a) informacje tekstowe opisujące sytuację alarmową, czyli datę i godzinę wygenerowania alarmu, miejsce wykonania pomiaru, rodzaj alarmu oraz zmierzoną wartość monitorowanego parametru i ustawioną wartość progu alarmowego. Operator dodatkowo otrzymuje w formie załącznika plik graficzny w formacie PNG (Portable Network Graphics) zawierający zrzut ekranu aplikacji w momencie wygenerowania alarmu. W przypadku wiadomości e-mail analiza sytuacji alarmowej jest jeszcze łatwiejsza, gdyż operator dodatkowo może dzięki zrzutowi ekranu zobaczyć jak zmieniały się monitorowane parametry przed wystąpieniem krytycznego zdarzenia.
Jeśli Państwa firma potrzebuje oprogramowania pomiarowo-sterującego do komputera PC posiadającego możliwość wysyłania zdalnych powiadomień SMS lub e-mail, to chętnie podejmiemy się współpracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować oprogramowanie dla innych branż wymagających automatycznego wysyłania powiadomień np. w celu przypominania klientom o ważnych terminach.
Słownik pojęć
Bramka SMS (ang. SMS gateway)
Jest to urządzenie, które umożliwia wysyłanie z programów komputerowych wiadomości tekstowych SMS (Short Message Service) na podane przez użytkownika numery telefonów sieci GSM (Global System for Mobile Communications) .